Rodzaje nawigacji na androida

Jak pokazują obecne statystyki, zainteresowanie telefonami z systemem Android, rosną w zaskakująco szybkim tempie. Podobną popularnością cieszą się, wszelkiego rodzaju aplikacje działające pod tym systemem, a prym wśród nich wiedzie nawigacja na androida.

Aplikacje te mają głównie za zadanie wskazać kierowcy właściwą trasę przejazdową z punktu A do punktu B. Są one proste w obsłudze i nie wymagają od nas żadnych szczególnych umiejętności ani też specjalistycznej wiedzy, aby je obsłużyć, mimo iż różnią się między sobą wydajnością oraz funkcjonalnością. Szerzej piszemy o tym w zakładce >>> Ranking nawigacji na androida.

Tego typu aplikacje dostępne są w dwóch różnych trybach. Są to aplikacje on-line oraz off-line. Spójrzmy, czym różnią się od siebie i jakie dają nam możliwości oraz jakie są ich ograniczenia.

Nawigacja on-line

Nawigacja on-line to pełna wersja oprogramowania na licencji jej producenta. Określenie online, oznacza, iż do poprawnego działania aplikacji, wymagane jest połączenie z Internetem. W aplikacjach tego typu mapy pobierane są „na-żywo” z serwera. Plusem takiego rozwiązania niewątpliwie jest pewność co do posiadania najbardziej aktualnej wersji mapy. Ciągłe połączenie z Internetem umożliwia także pobranie uaktualnień samego oprogramowania, oraz dostęp do menu w różnych językach. Poza tym, dzięki aplikacji udostępnianej w trybie online, można równocześnie sprawdzać pocztę, przeglądać Internet czy wysyłać wiadomości. Większość tego typu nawigacji jest darmowa, pamiętać jednak należy o konieczność posiadania wykupionego pakietu danych lub liczyć się z opłatami za transfer danych. Najpopularniejszą aplikacją działającą w trybie on-line jest natywna nawigacja Google – Google Navigation. Ciekawą polską aplikacją służącą do nawigacji jest Yanosik. Programy te są do pobrania z AndroidMarket.

Nawigacja off-line

Nawigacja off-line to aplikacje, które nie wymagają komunikacji z Internetem podczas pracy. Jej mocną stroną, jest uniknięcie dodatkowych opłat za transmisję danych. Aplikacje tego typu są zazwyczaj płatne. Przykładami nawigacji off-line cieszącymi się obecnie największą popularnością są m.in.: Sygic Aura, IgoMyWay, Navigon.

Prócz tego podziału, istnieje jeszcze jeden, który pozwala rozróżnić aplikacje płatne oraz darmowe. Warto tutaj zaznaczyć, że darmowe mogą być zarówno aplikacje działające w trybie on-lina jak i off-line.

Darmowa nawigacja na androida

Darmowe nawigacje na androida cieszą się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników. Ich producenci zarabiają za to emitując reklamy na części ekranu bądź też oferując użytkownikom inne swoje produkty. Ich minusem jest przede wszystkim często dużo mniejszy zasób funkcjonalności. Niektórzy użytkownicy skarżą się również, na niezbyt dokładne dane, udostępniane w czasie korzystania z aplikacji. Do darmowych można także zaliczyć aplikacje na okresie próbnym. Producent umożliwia wówczas darmowe korzystanie z nawigacji przez okres najczęściej 7-miu dni po czym można dokonać zakupu lub zrezygnować z używania. Do najczęściej wybieranych przez polskich użytkowników darmowych nawigacji zalicza się: GoogleMaps, Sygic GPS Navigation, Yanosik i MapaMap Polska.

Płatne nawigacje na androida

Płatne wersje nawigacji, to nie tylko pojedyncze aplikacje takie jak Sygic Aura, IgoMyWay czy Navigon. Określenie to, obejmuje również pobierane opłaty za przedłużenie korzystania z różnego rodzaju dodatkowych funkcjonalności bezpłatnych aplikacji. Przykładem może być tu niewielka aplikacja z serii MapaMap RadarSTOP. Sama aplikacja, jako taka, jest bezpłatna. Jednakże, aby przedłużyć jedną z jej funkcji CB NET (wzajemne komunikowanie się użytkowników o różnych „przeszkodach”), należy wysłać płatnego SMS-a.

Jak zatem widać, nawigacje dostępne na androida to bardzo szeroki pakiet dostępnych aplikacji. Wystarczy jedynie wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada pod kątem jej funkcjonalności. Więcej na ten temat możecie też przeczytać w zakładce >>> Nawigacja na androida i jej zastosowanie lub sięgając do zakładki >>> Wybieramy najlepszą nawigację na androida.

Incoming search terms:

  • darmowa nawigacja na androida
  • android nawigacja offline
  • darmowe nawigacje na androida porownanie
  • sygic opłaty
Reklama